Oznakowanie budynków – do czego jest potrzebne?

W wielu budynkach istnieje konieczność lub potrzeba umieszczenia różnego rodzaju oznakowania, które spełnia wiele praktycznych funkcji. Kiedy takie oznakowanie jest potrzebne i co można osiągnąć dzięki jego wykorzystaniu?

Oznakowanie budynków jest często konieczne ze względów bezpieczeństwa, na przykład informuje o drogach ewakuacyjnych. Konieczność umieszczenia tego typu znaków jest regulowana przez prawo, dlatego właściciele budynków są zobowiązani do jego umieszczenia. Jednocześnie jednak zazwyczaj istnieje potrzeba rozmieszczenia także innych dodatkowych oznaczeń, na przykład o lokalizacji toalet. Takie informacje mają bardzo duże znaczenie z punktu widzenia użytkowników tego typu budynków i pełnią istotne funkcje informacyjne, ułatwiając orientację w przestrzeni i łatwe znalezienie drogi do różnych pomieszczeń lub do wyjścia.

Jednocześnie odpowiednim oznakowaniem budynków można posłużyć się także w innych celach. Często może ono pełnić funkcje reklamowe, to znaczy może informować o lokalizacji różnych firm, sklepów lub punktów usługowych, które znajdują się na terenie budynku. Jest to przydatna informacja dla klientów oraz forma reklamy dla firmy.

Niezależnie od przeznaczenia trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego oznakowania budynku. W przypadku niektórych symboli wygląd, kolorystyka i wielkość są szczegółowo określone przez prawo i trzeba trzymać się tych wytycznych. W pozostałych przypadkach bardzo ważny jest wybór odpowiedniej estetyki oznakowania. Znaki muszą dobrze wyglądać i pasować do wystroju całego budynku. Jednocześnie jednak powinny być odpowiednio dobrze widoczne oraz bardzo czytelne, tak żeby każdy mógł zobaczyć je z daleka. Tylko wtedy naprawdę dobrze spełnią swoje funkcje informacyjne.

Dobrze oznakowany budynek będzie bezpieczny, ale jednocześnie orientacja na jego terenie nie będzie sprawiała większego problemu. Na pewno zostanie to docenione przez różne osoby, które będą go odwiedzać, na przykład klientów. Dlatego z pewnością warto jest zainwestować w dobre, czytelne, ale także estetyczne oznakowanie dla budynku.