Implanty stomatologiczne – zdrowe, piękne zęby

Nie od dziś wiadomo, że najważniejsza dla zdrowych zębów jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty. Jednak czasem nie mamy wyboru i musimy usunąć zęby. Nadal często się zdarza, że osoby, których zęby dotknięte są próchnicą decydują się na ich usunięcie, choć istnieje jeszcze szansa leczenia kanałowego. Bywa też, że tracimy zęby na skutek wypadku.

Braki w uzębieniu są poważnym defektem estetycznym. Przeszkadzają również w normalnym funkcjonowaniu, utrudniają przeżuwanie pokarmu.

Rozwiązaniem dla osób z dużymi brakami w uzębieniu mogą być protezy. Osoby, którym brak jednego lub kilku pojedynczych zębów poleca się implanty stomatologiczne. Jest to rozwiązanie o tyle bardziej komfortowe, że implant zakładany jest na stałe. Poprawnie założony z powodzeniem zastępuje naturalny ząb. Możliwe jest założenie również większej ilości implantów, możliwości takie ustala się indywidualnie z pacjentem.

Implanty stomatologiczne umocowane są na stabilnym korzeniu wykonanym zazwyczaj z tytanu, który jest materiałem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka. Poprawnie założony na stałe zrasta się z kością. Proces gojenia się zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy, ale efekty są nadzwyczaj trwałe i zadowalające dla większości pacjentów.

Zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu, najczęściej znieczuleniu miejscowym, dzięki temu jest niemal całkowicie bezbolesny. Lekarz dokonuje niewielkich nawierceń w kości i w nich umocowuje tytanowe implanty. Po okresie gojenia się, który jest sprawą dosyć indywidualną, ale zazwyczaj trwa do około sześciu miesięcy, mocuje się na implancie protezę.

Koszty wszczepienia implantów i mocowania protez są dość wysokie, jednak naturalny i trwały efekty rekompensuje poniesione nakłady finansowe i zdrowotne. Czujemy się tak jakbyśmy mieli swoje własne zęby, w przeciwieństwie do wyjmowanych protez. Efekt jest jak najbardziej estetyczny i dodatkowo zapewnia nam poczucie komfortu.

Cały zabieg może nas kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ilości brakujących zębów jak i miejsca, w którym go wykonujemy.