Blaty kuchenne – kuchnia na wymiar i na zamówienie

Kuchnia to miejsce gdzie zazwyczaj mieszkańcy domu spędzają najwięcej czasu. Wybierając meble i blaty kuchenne ważny jest nie tylko ładny wygląd, ale także dobra funkcjonalność. Materiałów na blaty kuchenne jest bardzo dużo. Różnią się one miedzy sobą właściwościami technicznymi i estetycznymi. Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym materiałem na blaty kuchenne jest laminat. Laminatowe blaty kuchenne występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, przez co łatwo go dopasować do wystroju kuchni. Powierzchnia płyt laminowanych może imitować drewno albo kamień. Laminowane blaty kuchenne nie są odporne na wysoką temperaturę. dlatego nie wolno bezpośrednio na nie kłaść gorących garnków. Inwestorzy urządzający kuchnie chcąc ocieplić wnętrze decydują się na blaty kuchenne z drewna. Drewniane blaty kuchenne są dość względnie lekkie i łatwe do montażu.

blat kuchenny

Największą ich wadą jest niestety słaba odporność na zaplamienia i wodę. Drewniane blaty nawet dobrze zaimpregnowane mogą nie wytrzymać próby czasu i brzydko się odbarwiać. Coraz większą popularnością cieszą się blaty kuchenne wykonane z kamienia. Kamienne blaty kuchenne są solidne i dobrze się prezentują. Pasują praktycznie do wszystkich wnętrz. Ze względu na warunki jakie panują w kuchni, najlepiej spisują się tam kamienie, które nie wchłaniają wody i są odporne na plamy. Najtrwalszym i względnie korzystnym cenowo rozwiązaniem jest granit. Do wykonywania blatów kuchennych używa się coraz częściej marmuru, jednak jest on mniej odporny na nieciekawe warunki w kuchni, dlatego trzeba go odpowiednio impregnować.

blat kuchenny

Interesująca alternatywą dla kamiennych blatów kuchennych, są blaty kuchenne wykonane z betonu. Blat wykonany z betonu jest równie trwały, a znacznie tańszy. Blaty szklane to jak na razie najrzadziej wybierany rodzaj blatów kuchennych, zatem niewiele sklepów ma je w swojej ofercie. Szklane kuchenne prezentują się bardzo dobrze w nowoczesnych wnętrzach. Szkło, które jest przeznaczone do produkcji blatów kuchennych jest odporne na wysokie temperatury. Szklane blaty niestety bardzo łatwo zarysować i widoczne są nich nawet najmniejsze pyłki.

blat kuchenny